Wywiad z Jerzym Dudkiem — Ewerro

Wywiad z Jerzym Dudkiem

Sport to zdrowie! – mówi Jerzy Dudek, słynny piłkarz, który właśnie wsparł wydanie kolorowanki promującej zdrowy tryb życia

 

Tego jeszcze nie było: Jerzy Dudek firmuje swoim nazwiskiem kolorowankę dla dzieci, poświęconą zdrowemu trybowi życia, aktywności fizycznej i właściwemu odżywianiu. Skąd taki pomysł?

Jerzy Dudek: Kto lepiej od sportowca nadaje się do promowania zdrowego stylu życia? W karierze sportowej zdrowe odżywianie i dbałość o dobrą kondycję to podstawa. A sam sport to najlepszy sposób na to, żeby każdy zachował zdrowie i zaczął zwracać uwagę na to, co je i jak spędza czas.

Dlatego postanowiłem pomóc w stworzeniu kolorowanki. Promuje ona wartościowe odżywanie, aktywność fizyczną, zdrowe nawyki w codziennym życiu itp. W książeczce zachęcam do dbania o zdrowie w prosty sposób.

Całość ma atrakcyjny charakter – ciekawe rysunki, zabawne rymowanki, naklejki, no i dużo prostych porad, jak zadbać o zdrowe życie. Myślę, że kolorowanka będzie atrakcyjna dla dzieci, ale także dla rodziców, opiekunów czy dziadków, bo to po prostu fajna i pouczająca zabawa. A w dodatku dochód ze sprzedaży książeczki jest przeznaczony na wsparcie fundacji pomagającej ludziom ciężko chorym. Nie trzeba było mnie długo namawiać, żeby wesprzeć taką pożyteczną inicjatywę.

 Na co chce Pan zwrócić uwagę za pomocą takiej akcji?

Jerzy Dudek: Coraz większym problemem są nadwaga i otyłość młodzieży. W krajach Zachodu, gdzie mieszkałem przez wiele lat, jest to już poważny problem społeczny – mówi się nawet o epidemii otyłości! Zajmują się tym media, politycy czy celebryci, zachęcając dzieci do zmiany nawyków żywieniowych oraz do aktywności fizycznej. Obserwowałem to już podczas kariery w Liverpoolu czy Realu Madryt. Dzieciaki w Anglii czy Hiszpanii coraz rzadziej grały w piłkę czy koszykówkę, bo spędzały czas przed komputerem albo telewizorem. Gdy byłem młodym chłopakiem coś takiego było nie do pomyślenia. Do tego dochodzą niezdrowa dieta i złe nawyki żywieniowe.

A jak jest z tym w Polsce?

Jerzy Dudek: Po powrocie do kraju zauważyłem ze smutkiem, że ten negatywny trend dotarł także do nas. Z przerażeniem dowiedziałem się, że wśród dzieci z ostatnich klas podstawówek nadwaga i otyłość dotyczą dzisiaj aż 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt. Na ulicach można spotkać znacznie więcej dzieciaków z nadwagą, za to często widzę, że boiska świecą pustkami. A przecież dzisiaj dostęp do dobrych obiektów czy sprzętu jest o wiele lepszy niż w czasach, gdy po całych dniach kopaliśmy piłkę na podwórku. Jeśli nie zaczniemy nic robić w tym kierunku, to może się okazać, że dogonimy Zachód, ale w złych cechach, a nie w dobrych.

Wiele osób chyba nie wie, jak poważny jest problem nadwagi i otyłości.

Jerzy Dudek: Często panuje przekonanie, że nadwaga nie jest dużym problemem, że kilka kilogramów więcej to drobiazg. Ale problem pojawia się wtedy, gdy jest to nadwaga trwała, a jeszcze gorzej, gdy chodzi o otyłość i gdy występuje ona przez wiele lat, bo zaczęła się już w dzieciństwie. To nie jest tylko kwestia wyglądu, samopoczucia itp. Wieloletnia otyłość to ogromne ryzyko takich chorób jak cukrzyca, choroby krążenia, nowotwory. Jeśli nie zadbamy pod tym względem o najmłodszych, to w przyszłości czeka nas wiele problemów zdrowotnych i tragedii życiowych.

W barwach Realu Madryt ostatni mecz rozegrał Pan w 2011 roku, a w koszulce reprezentacji – w czerwcu 2013. Ale sportem zajmuje się Pan nadal?

Jerzy Dudek: Oczywiście! Sport towarzyszy mi od dziecka, jest bardzo ważną częścią mojego życia i nie zamierzam z tego rezygnować. Po zakończeniu zawodowej kariery piłkarskiej nadal chętnie wkładam rękawice bramkarskie, gdy jest taka okazja. A w dodatku zająłem się dwoma nowymi pasjami sportowymi – grą w golfa i wyścigami na torach samochodowych. Na polu golfowym spędzam wiele godzin. Jak widać, od sportu nie potrafię się uwolnić – i nie chcę!

Aktywność fizyczna, rywalizacja i towarzyszące jej emocje weszły Panu w krew?

Jerzy Dudek: Zawsze to lubiłem. Ale sport to także coś więcej. Uczy dyscypliny, sumienności, pracy nad sobą, nie pozwala się rozleniwić i marnować czasu. Sport to rywalizacja nie tylko z innymi, ale także z samym sobą – z własnymi nawykami, zmęczeniem, chęcią „odpuszczenia sobie”. Po zakończeniu kariery piłkarskiej znalazłem nowe dyscypliny, w których mogę się sprawdzać, rozwijać i pokonywać kolejne przeszkody. No i przede wszystkim sport to gwarancja dobrej kondycji, zdrowia i sprawności – nic nie zastąpi ruchu, wysiłku i aktywności.

Co powiedziałby Pan dzieciom i ich rodzicom jako legendarny sportowiec, autor wielu sukcesów i autorytet?

Jerzy Dudek: Że sport to świetna rzecz, ale przede wszystkim oznacza on zdrowie, dobrą kondycję, świetne samopoczucie – to są sprawy równie ważne, a może nawet ważniejsze niż nagrody, sława czy satysfakcja. Nie każdy zostanie gwiazdą, nie każdy ma ogromny talent, ale warto starać się być lepszym, osiągać choćby małe sukcesy. Przede wszystkim za aktywność fizyczną otrzymamy inne nagrody – najważniejszą z nich jest dobre zdrowie na długie lata. Zachęcam dzieciaki i rodziców do aktywności fizycznej – wszystkim się to opłaca, a niektórzy z was może kiedyś wybiegną na murawę Santiago Bernabéu.

Dziękujemy za rozmowę.Wywiadu udzielił Jerzy Dudek dla Centrum Rozwoju Lokalnego.

Tekst ukazał się pierwotnie w gazety Rozrusznik (nr 1).

0